اسكویی: رادیو ورزش در همه جا پیش مردم است

مسعود اسكویی پیشكسوت رادیو ورزش در گفت و گو با خبرنگار رادیو ورزش درباره جشنواره صدای ورزش گفت: جشنواره‌های رادیویی سالهاست كه برگزار می‌شود. كاری كه شبكه رادیویی ورزش می‌كند به اعتقاد من كار درستی است چون در قسمتهای مختلف این كار را می‌كند و علاوه بر كاركنان شبكه، شنونده ها هم می‌توانند در این جشنواره شركت كنند.

وی ادامه داد: كسانی كه در شبكه كار می‌كنند این جشنواره‌ها برای بالا رفتن اطلاعات و ارتقای كارشان خیلی خوب است چون رقابت ایجاد می‌كند.

اسكویی بیان كرد: اول شدن و دوم شدن در جشنواره را كار ندارم بحث اینجاست وقتی كسانی كه سالهاست در رادیو ورزش كار می‌كنند زمانی كه در جشنواره شركت می‌كنند وقتی می‌بینند یك نفر از آنها بالاتر است برای چی بالاتر است. این امر باعث می‌شود در كارشان دقت بیشتری كنند.

پیشكسوت رادیو ورزش اظهار كرد: یك گزارشگر ورزشی باید بتواند چندین رشته را گزارش كند. كسی كه فوتبال گزارش می‌كند باید بتواند فوتسال و فوتبال ساحلی را هم گزارش كند.

وی ادامه داد: یك مسئله مهمی كه جشنواره‌ها به وجود می‌آورند این است وقتی كسی می‌خواهد بیاید كارش را به جشنواره ارائه دهد می‌رود به دنبال مطالعه تا بهترین اثرش را برای جشنواره بفرستد تا بتواند بین همكارانش سری در سرها درآورد و جایزه بگیرد.

پیشكسوت رادیو ورزش گفت: در حال حاضر در سازمان صدا و سیما استخدامی وجود ندارد. كسانی كه سالها در تلویزیون و جاهای دیگر كار می‌كردند را می‌توان از آنها استفاده كرد، اما كار برنامه سازی ورزشی خیلی سخت است و با گزارشگری خیلی تفاوت دارد.

اسكویی افزود: برنامه سازی رشته های ورزشی كار مشكلی است و كسی كه برنامه ساز است باید خیلی مطالعه داشته باشد و كار كند تا بتواند برنامه‌ای را ارائه دهد كه مورد توجه شنونده قرار بگیرد چون امروز ورزش جایگاه خاص خود را در بین مردم پیدا كرده و با سالیان پیش كه تلویزیون تازه كار خود را آغاز كرده بود، فرق می‌كند.

وی گفت: امروز با پیشرفت تكنولوژی بچه‌ها، نوجوانان، جوانان و همه مردم آشنایی كافی با ورزش دارند و كار سخت است. یك برنامه ساز برای ارائه یك كار خوب باید خیلی مطالعه داشته باشد چون تكنولوژی باعث می‌شود در آن واحد در جریان همه كارهای ورزشی در دنیا قرار بگیرید مثلا با موبایل می‌توانید از برزیل كه كیلومترها از كشورمان دور است متوجه شوید در یك مسابقه چه اتفاقی افتاده است.

پیشكسوت رادیو ورزش اظهار كرد: اگر بر فرض من بگویم پله با دست به انگلیس گل زد یك بچه شش یا هفت ساله موبایل را برمی‌دارد می‌گوید اسكویی پنجاه سال است داری كار می‌كنی، اما آن مارادونا بود و پله نبود لذا كار من خیلی سخت است چون امروز با چند سال پیش خیلی فرق می‌كند چون امروز تكنولوژی در دسترس مردم است و سریع متوجه خبرها و اتفاقات می‌شوند‌.

اسكویی تصریح كرد: تعدد شبكه‌ها و دسترسی مردم به آنها باعث می‌شود اگر ما چیزی را به اشتباه بگوییم خیلی برایمان بد شود. برنامه ساز و گزارشگر باید خیلی در كار خود دقت كنند به خصوص گزارشگر كه دارد كارش را برای مردم ارائه می‌دهد.

پیشكسوت رادیو ورزش بیان كرد: فرق رادیو با تلویزیون این است كه در تلویزیون ۷۰ درصد دید دارید و ۳۰ درصد گوش می‌دهید. یك زمانی یك مسابقه فوتیال با سه دورببن پخش می‌شد، اما الان با ۱۸ دوربین پخش می‌شود و بیننده تمام زوایا را می‌بیند، اما در رادیو این موارد وجود ندارد و باید شنونده را كاملا ببرد كنار زمین و شنونده در جریان آن مسابقه قرار بگیرد.

وی گفت: ما در آموزش به ویژه برای گزارشگران، گوینده‌ها و تهیه كننده‌ها خیلی كوتاهی كردیم. زمانی كه من گوینده تلویزیون شدم و در بین سیصد نفر، اول شدم به مدت سه سال حین كار من آموزش دیدم.

وی افزود: وقتی به مدت سه سال حین كار آموزش می‌بینید تمام ریزه كاری‌ها را یاد می‌گیرید. وقتی این سه سال تمام شد به من و سایر گویندگان گفتند در ایران آموزش زبان انگلیسی، فرانسه و ادبیات فارسی دیدید و هر كدام به فراخور كاری كه انجام می‌دهید باید به خارج از كشور بروید. بدین ترتیب من را یك سال به آلمان فرستادند و در شبكه ZDF آلمان دوره تهیه كنندگی برنامه‌های ورزشی دیدم.

پیشكسوت رادیو ورزش اضافه كرد: شاید امكانات ما مثل آلمان و فرانسه نباشد، اما می‌توانیم همان را در سطح پایین‌تر به شكل صحیح انجام دهیم. ما امروز آموزش نداریم. آموزش‌های گویندگانمان كم هست.

اسكویی تصریح كرد: گزارشگران ما باید بدانند چگونه گزارش كنند. یكی از چیزهایی كه مورد نیاز گزارش است مطالعه است مثلا برای والیبال باید مطالعه كرد این تیم بازیكنانش چه كسانی هستند و آن تیم چند سال است كه تاسیس شده و چه افتخاراتی به دست آورده و ما باید این موارد را به گویندگانمان آموزش دهیم، اما متاسفانه در حال حاضر این مسئله خیلی كمرنگ است.

وی در پایان اظهار كرد: از مدیران رادیو ورزش و معاونت صدا سپاسگزارم كه جشنواره صدای ورزش را راه انداختند. همكاران ما با ذوق و شوق كار می‌كنند، اما باید كمی علاقه و دقت بیشتری نشان دهند. در زمانی كه ‌گزارش ورزشی داریم حتی از تلویزیون جلوتر هستیم چون همه تلویزبون همراهشان نیست، اما رادیو و موبایلشان همراهشان است و ما می‌توانیم بگوییم رادیو ورزش در همه جا پیش مردم است و این باعث می‌شود كه كارمان سخت شود. انشالله بتوانیم كاری كنیم كه اشتباهاتمان كمتر شود.

انتهای پیام/